Mikail Aslan Fan Site`si
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

13 Kursuna Onur Ödülü

13 Kursuna Onur Ödülü Empty 13 Kursuna Onur Ödülü

Mesaj  Dermun Ptsi Ocak 28, 2008 3:20 pm

‘13 Kurşun’ adlı kısa metrajlı film, Yılmaz Güney Kültür Sanat Festivali’nde Onur Ödülü kazandı.

Bağlar Belediyesi Eğitim Destek Evi Sinema Atölyesi öğrencileri tarafından çekilen ‘13 Kurşun’ adlı kısa metrajlı film, ilk ödülünü aldı. Yaşları 14-15 arasında değişen 7 çocuğun, hem senaryosunu yazdığı, hem yönettiği film, Yılmaz Güney Kültür Sanat Festivali’nde Onur Ödülü’ne layık görüldü. Yeni Melek Gösteri Merkezi’nde yarın düzenlenecek ödül töreninde öğrenciler adına Dilan Akkuş ödülü teslim alacak. Böyle bir ödül aldıkları için çok sevindiklerini belirten Akkuş, “Ödül aldığımızı duyunca mutluluktan havalara uçtum. Yılmaz Güney büyük bir aktör. Bu ödül bizi çok duygulandırdı. Bu çalışmada katkısı olan, bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu başarı hepimizin” dedi.

Kendileri yazdı, kendileri çekti

Bağlar’daki birçok çocuğu sinema ile buluşturan Eğitim Destek Evi, bir sinema atölyesi açma kararı alınca, 14-15 yaşlarındaki 7 çocuk bu atölyeye büyük ilgi gösterdi. Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Deniz Oğuzsoy’un gönüllü öğretmenlik yaptığı atölyede öncelikle, hikaye ve senaryo yazımı, kamera çekim teknikleri, kurgu ve montaj gibi konular uygulamalı olarak anlatıldı. Daha sonra kısa metrajlı bir film çekme kararı alan öğrenciler, Kızıltepe’de öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın hayatını araştırarak, bununla ilgili birer senaryo yazdılar. Daha sonra gönüllü öğretmenlerinin desteğiyle bu senaryoları birleştirerek ortak bir senaryo oluşturdular. Senaryo oluşturulduktan sonra çekim için tüm hazırlıklar tamamlanarak, filmin çekimleri başladı.

Filmde, Uğur Kaymaz’ın okulda, evde ve sokaktaki yaşantısından kesitler yer alan filmin adaleti sorgulayan son sahnesi oldukça etkileyici. Bu sahnede Uğur Kaymaz’ın vurulduğu yerde bir terazi yer alıyor. Terazinin bir kefesinde 13 kurşun yer alıyor. Diğer kefeye ise 12 çocuk tek tek birer oyuncak bırakıyor... Filmde Uğur’u Kaymaz’ı, Raman Sanat Merkezi oyuncularından Zindan Çakıcı canlandırdı. Oyunculuk konusundaki yeteneğini çeşitli projelerde gösteren Zindan Çakıcı, daha önce Ahmet Soner’in ‘Lastik’ adlı kısa filminde, Mahsum Kırmızıgül’ün oynadığı ‘Aşka Sürgün’ adlı dizide ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından çekilen ‘Ayhan Işık Öldi’ adlı kısa filmde de oynamıştı.

ANF/AMED
Dermun
Dermun
Admin
Admin

https://mikailaslan.forumieren.de