Mikail Aslan Fan Site`si
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mikail Aslan - Kilite Kou 2003 (Dağların Anahtarı)

2 posters

Mikail Aslan - Kilite Kou 2003 (Dağların Anahtarı) Empty Mikail Aslan - Kilite Kou 2003 (Dağların Anahtarı)

Mesaj  Cena_Dersimi Ptsi Ocak 28, 2008 3:31 pm

Mikail Aslan - Kilite Kou 2003 (Dağların Anahtarı) 6b12393c586bf82c80d893f2e45974dd

‘Mı Kilıtê Kou kerde vındi’
‘Ben dağların anahtarını kaybettim’

Bu kelimeleri, birinci albümüm ‘Agerayis’i çıkarttıktan kısa bir zaman sonra, 2000 yılının başlarında okumuştum. Demanan aşiretinin liderlerinden birisinin sözleriydi bunlar. Yüzyıllardır yaşadıkları dağlarında 1938 yılında aldıkları yenilgiyi açıklamak için söylenmişti. ‘Dağların anahtarını kaybetmek’ ifadesini aklımdan çıkartmam mümkün olmadı.

Kararı vermekte uzun sürmedi. Bir çalışmanın başlığı konulmuştu. İçeriğinin ne olacağını bilmememe rağmen, bu kelimelerin beni bir yerlere götüreceğni seziyordum. İşte son üç yılda yapılan sohbetler, yolculuklar, okunanalar ve yeniden hatırlanan anıların durakları bu çalışmada toplandı. Daha doğrusu, kaybedilen ‘dağların anahtarı’nı bulmak için çalınan kapılarda iz bırakanlar biraraya getirildi.

Yaşamımda bir kereye mahsus olacak böylesi bir çalışmayı gerçekleştirmem ancak kimi dostların desteğiyle mümkün oldu. Başından itibaren şiirleriyle, Zazaca bilgisiyle ve her şeyden önce sıcaklığıyla yanımda olan Kamer Söylemez’ e; büyük sabır ve titiz çalışmasından dolayı tonmeister dostum Hakan Akay’a; kayıtlar sırasında bana hertürlü imkanları sunan Mîr müzik prodüktörü Murat Boğakan’ a, grafikçi dostum Bülent Kılıç’ a ve Haydar Güray’a teşekkürlerimi belirtmek isterim. Onlar ve adını sayamadığım birçoklarının desteği sayesinde, yok sayılan ve horlanan kültürüme karşı vicdani sorumluğumu bir dereceye kadar yerine getirebildiğimi düşünüyorum.

1-) Tewt
Söz: Kamer Söylemez
Müzik: Mikail Aslan

2-) Saya Sure / Kızıl Elma
Söz: Mikail Aslan

3-) Ya Xızır

4-) Tew le
Söz: Mahmut Baran
Müzik: Mahmut Baran

5-) Dilbera Dersimi
Söz: Hüseyin Doğanay
Müzik: Hüseyin Doğanay

6-) Kilite Kou / Dağların Anahtarı

7-) Heq Şi / Terkediliş
Söz: Hawar Tornecengi

8-) Kırmanciye

9-) Remayise Munzuri / Munzurun Kaçışı

10-) De Be Wayiro
Söz: Kamer Söylemez
Müzik: Ahmet Aslan
Cena_Dersimi
Cena_Dersimi
Fan Team
Fan Team

Mikail Aslan - Kilite Kou 2003 (Dağların Anahtarı) Empty Geri: Mikail Aslan - Kilite Kou 2003 (Dağların Anahtarı)

Mesaj  duman000 Ptsi Ocak 28, 2008 9:25 pm

Paylaşımın İçin Tşk Ederim..! cat
duman000
duman000
Önemli Sahsiyet
Önemli Sahsiyet

- Similar topics